Den druhý aneb jak jsem k tempuře přišel

27. března 2013 v 15:38
Den s jet-lagem obvykle nezačíná ve správný čas, a tak jsem vstával v půl šesté a musel přes dvě hodiny čekat, než se bude podávat snídaně. Ta probíhala v tradičním západním stylu, takže na japonskou kuchyni pořádně nedošlo. Po opuštění koleje (malý náhled následuje za tímto odstavcem) jsme se konečně dostali do centra Nagoyi a mohli si užít přítomnosti obrovských mrakodrapů.

Opravdu by mě zajímalo, co může Prada prodávat (nebo schovávat? ;)) v tak obrovských komplexech (přicházejí fotky asijských velkoměst, jak jsou vidět ve filmech)Všechny budovy, které sem dávám, se nacházejí u stanice metra Nagoya (úplné centrum). U následující sice nevím, jaké společnosti patří, ale ani z kraje chodníku se mi ji nepodařilo zachytit celou... a pochybuju, že by pomohlo přejití na druhou stranu silnice. Tak jsem alespoň zachytil obraz protilehlé budovy v lesknoucích se oknech.

Sérii mrakodrapů zakončím výukovým zařízením Mode Hal Gakuen - nebo také spirálové věže. Komu by se nelíbilo v něčem takovém studovat?

Japonsko ale není zemí, kde by se pokrok hnal dopředu napříč celou společností. V důsledků koncentrace moci v rukou starých lidí (protože právě oni zvládli za ty roky povylézt v kariérním žebříčku nejvýše) se třeba v menších firmách moderní technologie příliš neprosazují. A pokud se podíváme za hlavní ulici, hned se ukáže stísněnost a úspornost Nagoyanů. Není zde k životu příliš mnoho místa, a tak se nesmí s ničím plýtvat. Domy mimo třídu jsou zpravidla malé, někdy v tradičním japonském stylu a téměř bez výjimek bez zahrad.

Ale právě takové domy dodávají Japonsku tu pravou atmosféru. Jejich - nechci říct opakem - možná že vlastně i komplementem jsou herní domy. Jeden se nám postavil do cesty při traverzování Sakura dori (alespoň myslím, že to byla tato ulice) a ukázal vlastně tu nejtypičtější věc pro Japonce, které si můžete všimnout na každém rohu - nosí roušky a obleky. Možná, že to je generalizace, ale rozhodně jsem takovou koncentraci obojího zatím v žádném jiném městě neviděl. A kam si má takový člověk v černém saku a s maskou přes obličej zajít odpočinout? No přeci právě do herního domu.

Všechny "vymoženosti" a šílenosti, které se v tomhle herním doupěti objevily snad ani nebudu vyjmenovávat. Za všechny stačí uvést řady dotykových obrazovek s velkým LCD před nimi, na kterém běžely koňské závody... Těžko říct o co vlastně šlo. (kdyby se tu objevil nějaký otaku, který má rád One Piece nebo Neon Evangelion Genesis, můžu poslat další fotky ;))

A kde jinde se potom najíst, než v tradiční (alespoň na pohled) japonské restauraci. Pohled z venčí bohužel nemám, takže bude muset stačit jídlo a mí milí spolustudující.

Tahle vydatná porce za 1250 円 se skládala ze suši v různých úpravách, tempury (velmi chutné obalené a opečené krevety, chilli papričky, houby a kousky ryby), těstovin (spodní modrá mistička na levém tácu) a kousků mrkve smíchaných s tuňákem. V pravo dole stojí polévka miso (ta zase obsahuje řasy a tofu).

Rozloučím se poznámkou, že nemusí nutně platit, že je v Japonsku všechno příliš drahé... Třeba následující věc, ať je to cokoliv, se tváří extrémně výhodně.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MassEater MassEater | 28. března 2013 v 14:10 | Reagovat

no tak tam bych se teda určitě nenajed :-D

2 yarrod yarrod | 29. března 2013 v 4:10 | Reagovat

[1]: To je škoda, protože to bylo fakt hrozně dobrý ;)

3 tata tata | 29. března 2013 v 13:57 | Reagovat

Jen si dejte do nosu, než dojdou peníze :-)

http://ekonomika.idnes.cz/dluh-japonska-je-neudrzitelny-dej-/eko-zahranicni.aspx?c=A130329_115300_eko-zahranicni_fih

4 yarrod yarrod | 30. března 2013 v 2:28 | Reagovat

[3]: On to je převážně domácí dluh. Když jsem se koukal naposledy, tak Japonská vláda dlužila 99% domácnostem a podnikům. Snad to teda tak brzo nepadne :)

5 Domiku-chan Domiku-chan | 30. března 2013 v 8:41 | Reagovat

Tak šup šup, pokračování! :-) Máš tu netrpělivé čtenáře.

6 yarrod yarrod | 31. března 2013 v 6:59 | Reagovat

[5]: Konečně jsem se k tomu dostal. Je toho nějak moc :)

7 Kamil Kamil | E-mail | 31. března 2013 v 12:28 | Reagovat

Ahoj, všichni tě moc zdravíme z veikonočního Žlábku!

Blanka říkala, že Japonci nosí roušky mimo jiné i proto, že zásadně nesmrkají. Je to pravda? A jak řeší rýmu? A co ty? Nosíš s sebou kapesník? :)))

8 yarrod yarrod | 31. března 2013 v 12:41 | Reagovat

[7]: Děkuju za pozdrav a Japonci opravdu nesmrkají. Je to údajně jedna z nejdůležitějších zásad. Kapesník s sebou nenosím a případnou rýmu řeší pofrkáváním a neustálým otíráním nosu :) Na to, že roušku nosí obyčejně všichni jsem si už sice zvykl, ale když ji člověk vidí na taxikáři, připadá si už trochu jak v hororovém filmu :)

9 BOM BOM | Web | 31. března 2013 v 14:08 | Reagovat

[8]:: Tak dokud nemá plynovou masku, tak je to ještě dobré... :D

Jinak pěkné fotky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama